Jak możesz pomóc
Newsletter zapisz się
what a humorous this YouTube record is I'm still laughing, babyliss pro perfect curl therefore where can i do it amuse assistance. Woolrich Outlet as I wish for apt learn more and more regarding all recipes of cooking. babyliss perfect curl since I don desire apt fail to take this series. Isabel Marant Its fastidious funny YouTube movie I all go apt expenditure a fast visit YouTube network site among favor of humorous videos, Isabel Marant Sneakers Today YouTube movie tutorials quality namely more improved and enhanced, Hollister outlet whatsoever I think YouTube is the finest. chanel espadrilles its my good luck apt work to discern this website and finding these awesome YouTube movie tutorials. Cheap Supra ShoesI retard your fashionable material regularly. Your humoristic manner namely humorous keep doing what you're doing!

I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia

 

 
12 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury odbył się I Świętokrzyski Kongres Zdrowego Starzenia. Zaproszeni eksperci podkreślili potrzebę stworzenia odpowiednich warunków i przestrzeni, jakie będą przyjazne seniorom z regionu świętokrzyskiego. Uczestnicy konferencji spotkali się również z praktykami, którzy udzielili rad dot. zdrowego żywienia i diety, odpowiedniego ruchu fizycznego, bezpieczeństwa oraz zachowania pogody ducha. Organizatorami konferencji była Fundacja na rzecz Zdrowego Starzenia się, Renata Janik, Poseł na Sejm RP oraz Miasto Kielce. Patronat honorowy nad konferencję objął Minister Pracy i Polityki Społecznej.

W uroczystym otwarciu konferencji Prof. Bolesław Samoliński, Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego oraz Przewodniczący Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia, podkreślił jak ważne jest dbanie o seniorów, tak aby żyli aktywnie i w zdrowiu. Prof. Bolesław Samoliński powiedział również o aktualnych wyzwaniach dot. starzejącego się społeczeństwa, czyli rosnącej dysproporcji między oczekiwaną długością życia mężczyzn i kobiet w Polsce – „widać gigantyczną różnicę, która musi być zniwelowana, zaznaczył prof. Samoliński. Co więcej, dzietność w Polsce (ilość dzieci przypadających na jedną matkę) jest jedną z najniższych w Europie. - Mamy kryzys ponieważ od momentu wysokiej dzietności w latach 80. nastąpił gwałtowny spadek do jednych z najniższych w Europie liczby urodzin: 1,3 dziecka na kobietę. Taki trend nie pozwala na przewidzenie, czy nasza populacja będzie się utrzymywała w stanie rozwoju demograficznego”, dodał Samoliński.

Województwo świętokrzyskie – jeden z najstarszych regionów w Polsce


W trakcie konferencji Marek Scelina, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach omówił obecną sytuację osób starszych w regionie. Jak podkreślił, w ciągu kolejnych kilku lat o jedną piątą zwiększy się w Kielcach liczba seniorów. W efekcie istniejący system pomocy stanie się niewydolny – już dziś brakuje środków na wszystkie potrzeby, dodał Scelina.

Lokalne władze podejmują działania na rzecz aktywizacji i wsparcia seniorów w regionie - Kielce realizują nowatorskie działania poprzez tworzenie mieszkań chronionych i aktywizacyjnych, które wspierają samodzielność i aktywność osób starszych. W mieście działa również dziewięć klubów seniora, a w najbliższym czasie powstaną kolejne dwa.

Seniorzy w województwie świętokrzyskim – potrzeba aktywizacji osób starszych


Z kolei Marzena Breza, Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w swoim wystąpieniu podkreśliła, że w Polsce jest duża dysproporcja między grupą osób starszych i młodszych. Wpływa to bezpośrednio na sytuację na rynku pracy i cały system zabezpieczenia społecznego. Dyrektor przedstawiła również Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 oraz stan realizacji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w poszczególnych województwach – Kielce to jedno z najstarszych miast w Polsce, a cały region świętokrzyski należy do województw z najniższą realizacją rządowych projektów wspierających seniorów, podkreśliła Marzena Breza.


Dodatkowo dr Andrzej Kościołek, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawił wyniki badania Global AgeWatch Index. W ramach projektu m.in. oceniono samopoczucie mentalne polskich seniorów (deklarujących, że ich życie ma sens) w porównaniu z grupą 35-49 latków. Wyniki jasno wskazują, że 40% polskich seniorów jest zdania, że ich życie nie ma sensu – to najgorszy wynik na świecie, podkreślił ekspert.

„My kobiety nie jesteśmy stare, my kobiety jesteśmy odchodzące z młodości”


Seniorzy z wielkim entuzjazmem przyjęli wystąpienia Jolanty Kwaśniewskiej, Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej (1995-2005), Założycielki i Prezes Fundacji “Porozumienie Bez Barier” oraz Teresy Lipowskiej, popularnej aktorki, znanej z serialu „M jak miłość”. Pani Prezydentowa oraz Teresa Lipowska zachęcały do codziennych, krótkich ćwiczeń, które pozwoliłyby na zachowanie sprawności ruchowej - „ruch i optymizm: to są moje naczelne zasady. Kocham ludzi i moją pracę. Nie ma starości, bo mamy tyle lat ile nasz duch i nasze marzenia, jakie chcemy spełnić. Jesteśmy w dobrym wieku: takim wieku, kiedy możemy spełniać własne marzenia bo mamy więcej czasu. My kobiety nie jesteśmy stare, my kobiety jesteśmy odchodzące z młodości”, dodała Teresa Lipowska.

Podczas konferencji zwrócono również uwagę na potrzebę zachowania bezpieczeństwa przez seniorów w kontakcie z nieznajomymi. Podinspektor Paweł Gromniak, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach omówił metody działania przestępców, jak oszustwa finansowe „na wnuczka”, udział w „darmowych” badaniach lekarskich i prezentacjach naczyń, czy pościeli leczniczych, w zamian za upominek.

 

Program konferencji

 

List Marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz do Uczestników i Organizatorów Świętokrzyskiego Kongresu Zdrowego Starzenia

 

Prezentacje z konferencji:

 

1. Bolesław Samoliński_Polityka senioralna_wyzwania dnia dzisiejszego

2. Marzena Breza_Polityka państwa wobec wyzwań demograficznych

3. Andrzej Kościołek_Sytuacja życiowa osób starszych

4. Łukasz Salwarowski_Głos Seniora

5. Marek Scelina_Zintegrowany system wsparcia na rzecz osób starszych w Kielcach

6. Anna Lewitt_Jedzenie to leczenie

7. Anna Leś_W zdrowym ciele zdrowy duch

8. Krystyna Lewkowicz_Wyzwania stojące przed środowiskiem senioralnym w Polsce

9. Paweł Gromniak_Program prewencyjny policji świętokrzyskiej


Galeria zdjęć:


 

  

 

 


  

   

  

 

 

Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się ul.Woronicza 31 lok. 254, 02-640 Warszawa
tel.: +48 22 327 61 39 fax: +48 22 327 61 30 e-mail: biuro@zdrowestarzenie.org
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych