I dzień Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia: Sesja III

Starzenie się na drugim biegu dla kobiet

Unikanie wysiłku fizycznego przez osoby starsze w Polsce ma negatywny wpływ na ich zdrowie. Aż 63% osób z grupy wiekowej powyżej 50 lat ocenia swój stan zdrowia jako poniżej dobrego. Choć osoby starsze mogą żyć dłużej, częściej oceniają swój stan zdrowia jako poniżej dobrego. Większość Polek w wieku powyżej 60 lat zrezygnowała już z aktywności fizycznej.

Zorganizowano panel zatytułowany „Młodość na drugim biegu – starzenie się kobiet”. W debacie wzięła udział m.in. Violetta Skrzypulec-Plinta, profesor z Zakładu Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Paneliści są zgodni, że wiek nie musi być tylko liczbą. Możemy zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się. Styl życia odgrywa tu ważną rolę. Dane pokazują, że styl życia zawierający elementy zdrowotne w 80% przyspiesza starzenie się, a w 20% spowalnia proces starzenia się. Zdrowy styl życia może pomóc nam efektywnie funkcjonować w miarę starzenia się. W rezultacie pozostaniemy zdrowi psychicznie.

Violetta Skrzypulec-Plinta powiedziała, że dla wielu kobiet przechodzących menopauzę jest to odpowiedni czas, aby zadbać o formę i zainwestować w siebie, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Rozmawiali o potrzebie integracji osób starszych w społeczeństwie i na rynku pracy.

Rząd amerykański stworzył Jolanta Kwaśniewska podkreśla, że „Wiele osób starszych chce być aktywnych przez całe życie, ale nie wiedzą, gdzie szukać informacji o możliwościach dalszego rozwoju.” Starsi Amerykanie, ponieważ chcą pozostać aktywni do późnej starości, ale nie ma „gett dla seniorów”, są izolowani od młodszych pokoleń. Pomocne będzie, jeśli te rozdzielone populacje będą mogły wymieniać się informacjami poprzez wzajemne kontakty.

Działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku przyczynia się do podtrzymywania więzi między osobami starszymi. Pomaga także w podtrzymywaniu zdolności społecznych i intelektualnych starszych kobiet oraz w ich aktywności społecznej.

Integracja społeczna i ekonomiczna osób starszych jest jednym z priorytetów Długofalowej Polityki Senioralnej Polski na lata 2014-2020.

Podobne Artykuły do I dzień Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia: Sesja III

Oceń: I dzień Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia: Sesja III

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

Zobacz opinie na forum o artykule:

I dzień Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia: Sesja III

guest
Podaj swoje imię
Podaj swój adres e-mail
0 Opinie
Opinie
Zobacz wszystkie komentarze