Innowacje nadal będą się rodzić.
W 1990 r. przeciętna długość życia w Polsce wynosiła 70,8 lat. Od 1990 r. oczekiwana długość życia polskich mężczyzn wzrosła o prawie 7 lat. W przypadku kobiet średnia długość życia wzrosła nieznacznie w ciągu ostatnich 25 lat. W 2014 r. średnia długość życia dla polskich mężczyzn i kobiet wynosiła odpowiednio 77,5 i 79,7 lat. Polacy są trzecim najkrócej żyjącym narodem w Europie, a oczekiwana długość życia poprawiła się w ciągu ostatnich kilku dekad, jednak nasza
Nasze zdrowie, czyli jakość naszej starości, zależy od prowadzenia zdrowego stylu życia. W momencie pojawienia się choroby jakość naszej starości zależy głównie od dostępu do technologii wczesnego wykrywania chorób i wykrywania, które w wymierny sposób przedłużają życie i liczbę lat przeżytych w zdrowiu. To z kolei oznacza, że nasz udział w życiu społecznym ma większe znaczenie dla naszego zdrowia, a także
Uczestnicy panelu Kongresu zgodzili się, że istnieje potrzeba wdrażania przełomowych innowacji, a eksperci zgodnie stwierdzili, że 80 proc. z nich widzi taką potrzebę.
W chwili obecnej medycyna nie dysponuje technologią ani infrastrukturą umożliwiającą lekarzom i ich pacjentom uzyskanie potrzebnych im usług. Głównymi przeszkodami w rozwoju są drogie metody leczenia oraz złe relacje między lekarzami a szpitalami.
Mimo tych przeszkód w leczeniu poważnych chorób, do Polski stopniowo trafiają nowe leki. Dobrym przykładem jest dostępność leczenia nieśmiertelnego wirusowego zapalenia wątroby typu C.
W zakresie leczenia wirusowego zapalenia wątroby typ C, przez które w Polsce choruje ok. 240 tys. osób, wyznaczamy standardy w Europie. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który pozwala, by to pacjenci pokrywali koszty leczenia, a nie kasy chorych.
Jak już wspomniano, innowacje będą powoli wkraczać w nasze życie w coraz większym stopniu. Niestety, są one droższe niż chciałyby tego państwa. Jest to problem o skali globalnej. Receptą na jego przezwyciężenie jest współpraca.
Paneliści sesji Healthy Active Aging Solutions in Ecosystems dyskutowali o możliwościach ich współpracy. Po pierwsze – warto współpracować, po drugie – warto szukać partnerów w nieoczywistych miejscach. Uczestnicy sesji przedstawili swoje wspólne doświadczenia, gdy uczestniczyli w działaniach związanych z eHealth i healthy aging. Podzielali się przekonaniem, że istnieje wiele korzyści płynących z szerokiej współpracy i współdziałania – zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym wymieniali w różnych słowach
Więcej informacji można znaleźć w raporcie „Medicine in our 40s” dostępnym w „Innovations in Medicine for Healthy and Active Aging„.
Zobacz opinie na forum o artykule: